BUR w praktyce – relacja ze spotkania z instytucjami szkoleniowymi we Włocławku

Data publikacji: 2025-06-10
zdjęcie z uczestnikami na tle ścianki projektu Kierunek - Rozwój

10 czerwca 2025 r., zorganizowaliśmy spotkanie informacyjne dla obecnych i przyszłych usługodawców Bazy Usług Rozwojowych, pod kątem świadczenia usług w projekcie Kierunek – Rozwój. 

Cel wydarzenia i uczestnicy

Spotkanie stanowiło istotny element działań przygotowawczych do planowanych zmian systemowych w obszarze usług rozwojowych. Zostało zorganizowane w związku z zakończeniem funkcjonowania Rejestru Instytucji Szkoleniowych (RIS). Od 1 stycznia 2026 roku zostanie on zastąpiony przez Bazę Usług Rozwojowych, która będzie jedynym rejestrem umożliwiającym świadczenie usług szkoleniowych i doradczych z dofinansowaniem (w tym m.in. z Krajowego Funduszu Szkoleniowego).

Wydarzenie adresowane było zarówno do instytucji już zarejestrowanych w BUR, jak i tych, które dopiero to planują.

Zakres programu

Główne tematy

W programie spotkania znalazły się:

  • prezentacja projektu Kierunek – Rozwój – Marta Kawicka, broker informacji w projekcie Kierunek – Rozwój, 
  • instruktaż: Jak skutecznie zarejestrować się w BUR – Radosław Bluszcz, broker informacji w projekcie Kierunek – Rozwój,
  • szkolenie: Jak poprawnie wypełnić Kartę Usługi w BUR – Alicja Pałasz, broker informacji w projekcie Kierunek – Rozwój.

Prelekcja ekspercka

Szczególne zainteresowanie wzbudziło wystąpienie dr. Tomasza Marcysiaka, socjologa z Uniwersytetu WSB Merito Bydgoszcz. Ekspert w swojej prelekcji pt. „Long Live Learning – społeczne znaczenie uczenia się przez całe życie w dobie transformacji społecznych” podkreślił kluczową rolę uczenia się jako odpowiedzi na dynamiczne zmiany społeczne, technologiczne i środowiskowe.

Dr Marcysiak, autor ponad 60 publikacji naukowych z zakresu socjologii wsi i obszarów wiejskich, znany jest m.in. z badań nad nowymi formami aktywności zawodowych, takimi jak gospodarstwa edukacyjne i opiekuńcze. Prowadzi również badania dotyczące problematyki wykluczenia społecznego. 

Aktywna wymiana doświadczeń

Końcowa część spotkania – sesja pytań i odpowiedzi – potwierdziła ogromne zainteresowanie tematyką spotkania. Poruszano wiele praktycznych zagadnień dotyczących codziennego funkcjonowania w systemie BUR, w tym kwestie unikania błędów przy wypełnianiu Kart Usług oraz istotne aspekty związane z planowaniem i rozliczaniem usług, a także potrzeb związanych z rozwojem kompetencji w kontekście transformacji społecznych.

 

Wydarzenie odbyło się w Pałacu Bursztynowym we Włocławku.

Fot. Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu

#FunduszeEuropejskie


Autor artykułu: Joanna Wiśniewska